Galeria
Współpraca


Sponsorzy

Promowane firmyAktualności


Zapraszamy na zajęcia Koła Mechatroniki i Robotyki
w każdy poniedziałek, sala nr 315
w godz. 15 10 do 15 55


wrzesień 2019

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych konstruowaniem urządzeń mechatronicznych. Zajęcia będą odbywały się w sali 315, w każdy poniedziałek, w godzinach 15:10 do 15:55. Rozpoczynamy kursem wykorzystania języka C/C++ w programowaniu mikroprocesorów. W zakładce Projekty zamieściliśmy propozycję projektów do zrealizowania w bieżącym roku szkolnym.

październik 2018

Bartosz Multan i Kuba Leśniewski, już absolwenci ZSE, przygotowują nową wersję łazika do finału konkursu E(X)PLORY 2018, który odbędzie się w Gdyni w dniach 24-26 października br.kwiecień 2018

Bierzemy udział z naszym łazikiem w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory 2018 w Bydgoszczy. Łazik wzbudza bardzo duże zainteresowanie uczestników, zwiedzających i przede wszystkim członków jury konkursu. Dzięki temu uzyskujemy akredytację do finału konkursu, który odbędzie się w Gdańsku.


wrzesień 2017

Nasz łazik występuje w finale wręczania stypendiów Fundacji "Anwil dla Włocławka".


czerwiec 2017

Przygotowujemy łazika do pokazów i konkursów.


kwiecień 2017

maj 2017

Wykonaliśmy elementy mechaniki łazika. Dzięki naszemu sponsorowi - firmie DETAL-MET z Włocławka - zostały one pięknie pomalowane w firmowej lakierni. W dniu 17 maja odebraliśmy je z malarni i wieczorem była juz poskładana główna platforma łazika. Teraz opracowujemy amortyzację zawieszenia i przerabiamy tanio zakupione fabryczne teleskopy. Montujemy sterowniki i pozostałą elektronikę robota. Opracowujemy system zasilania. Robot wymaga bardzo dużego zapasu energii. Czeka nas jeszcze okablowanie całości, zaprogramowanie mikroprocesorów sterujących (będzie ich kilka). Musimy zainstalować jeszcze system wizyjny, aparaturę zdalnego sterowania, panele fotowoltaiczne i system czujników robota. Chcemy we wtorek 23 maja pokazać złożonego robota, ale będzie to bardzo trudne do wykonania.kwiecień 2017

Realizujemy zakupy materiałów do realizacji mechaniki robota oraz czujników i elementów elektronicznych robota.

marzec 2017

Klasie III Tf Technikum nr 4 w Zespole Szkół Eklektrycznych we Włocławku, kształcącej się w zawodzie technik teleinformatyk patronuje włocławska firma DETAL-MET. Firma jest hojnym sponsorem naszych uczniów. Dzięki ufundowanej drukarce 3D PRUSA i3 mogą oni wykonywać wiele niezbędnych im elementów, służących do dodatkowych zajęć konstruktorskich. Przy okazji uczą się obsługi programów do tworzenia grafiki trójwymiarowej oraz programów do zarządzania drukarkami 3D i obrabiarkami CNC.

W marcu 2017 roku Włocławski Elektryk, a tym samym nasi uczniowie otrzymali do dyspozycji kolejny duży pakiet niezbędnego im sprzętu. Jest to zestaw narzędzi potrzebnych do prac mechanicznych przy realizacji uczniowskich projektów, w tym konstruowania i wykonywania robotów.

W skald przekazanego sprzętu wchodzi:

  • wiertarka precyzyjna, stosowana do płytek drukowanych, wraz z osprzętem i niezbędnymi wiertłami;
  • szybkoobrotowa miniwiertarka uniwersalna z kompletem frezów, tarcz i osprzętu do prac konstruktorskich;
  • zestaw pilników;
  • regulowany uchwyt do płytek drukowanych (tzw. trzecia ręka).

Zespół Szkół Eklektycznych we Włocławku otrzymał również zestawy mikroprocesorowe w postaci:

  • 3 szt. modułów ARDUINO MEGA 2560,
  • 3 szt. modułów ARDUINO NANO,
  • 5-calowego wyświetlacza graficznego i rewelacyjnego modułu Rasberry Pi.

Będziemy mogli w ramach zajęć szkolnych i pozalekcyjnych uczyć naszą młodzież programowania mikroprocesorów i wykorzystywania techniki mikroprocesorowej.

Ufundowana wcześniej drukarka 3D została wyposażona w stół grzejny, który znacznie ułatwi nam drukowanie zaprojektowanych elementów.

Dodatkowo firma Detal-Met zadbała o polepszanie bazy dydaktycznej z dziedziny teleinformatyki, przekazując sprzęt telekomunikacyjny w postaci telefonów systemowych i baterię do laptopów, które wzbogacą pracownię teleinformatyki.

Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie DETAL-MET za tak hojne wsparcie.

luty 2017

Rozpoczynamy pracę nad projektem Łazika Marsjańskiego. Dzięki środkom pozyskanym z Fundacji Anwil dla Włocławka realizujemy projekt pn. „Energia alternatywna – teraźniejszość i przyszłość praktycznego wykorzystywania w szkole”. Jednym z zadań w realizowanym projekcie jest zaprojektowanie i wykonanie mobilnego robota, który będzie spełniał wymogi regulaminu konkursu European Rover Challenge. Chcemy zrealizować własne koncepcje napędu robota, sterowania pojazdem i jego manipulatorami, transmisji obrazu i dźwięku oraz alternatywnego zasilania układu i doładowywania akumulatorów za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Planujemy, żeby platforma robota była również lądowiskiem dla quadrocoptera realizowanego w ramach innego projektu.

Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę. Zapraszamy wszystkich, którzy mogą w jakikolwiek sposób wspomóc nasze zamierzenia. Będziemy wdzięczni za wsparcie oraz wszelkie sugestie jak zrealizować i oprogramować naszego robota?

Wszystkim uczestnikom projektu gwarantujemy wiele ciekawych problemów do zrealizowania, w przyjaznej atmosferze grona zapaleńców. Zapewniamy, że przy tak trudnych wyzwaniach młodzież nasza pozyska wiedzę, która zaprocentuje w przyszłości w trakcie studiów na kierunkach politechnicznych lub w przyszłej pracy i realizacji własnych projektów.

Zdjęcia zakupionych elementów

Zakupiliśmy aparaturę radiową do sterowania robotem.

W celu zapewnienia transmisji wizyjnej podczas ruchu naszego łazika zakupiliśmy sportową kamerę ze stabilizacją obrazu SJCAM SJ5000X Elite.

Czekamy na przesyłkę kół do łazika i pozostałych elementów systemu wizyjnego.

Realizujemy zakupy narzędzi niezbędnych przy obróbce blach aluminiowych dużego formatu.